Wielu uczniów znacznie preferuje pracowanie w grupach, zwłaszcza podczas trudniejszych projektów. To samo tyczy się pracy czy uczelni, kiedy musimy wykonać coś, na co trzeba poświęcić sporo czasu i zaangażowania każdego z uczestników. Jednak bardzo często okazuje się, że w naszej grupie coś nie gra. Dlaczego, mimo że tak lubimy tę formę pracy, tak ciężko jest nam dopracować ją do perfekcji.
Jak dopierasz swój zespół?
To najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać, kiedy przygotowujesz się do pracy w grupach. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której w ważnym dla Ciebie projekcie towarzyszy Ci osoba, które nie chce niczego robić, jest całkowicie zamknięta na udzielanie pomocy, a ostatecznie oczekuje, że dostanie taką samą nagrodę, jak reszta zaangażowanych osób. Oczywiście, że lepiej jest pracować z osobami, które znamy i lubimy, ale czasem trzeba się zastanowić, czy ważniejsze są dla nas rezultaty i ostateczny wynik naszej pracy, czy wciągnięcie do ważnego dla nas projektu naszego znajomego, który na pewno nie ułatwi nam w żadne sposób pracy.
Przyjrzyjmy się kilku przykładom etyki zawodowej
Jak dzielisz zadania w grupie?
W każdej grupie są osoby, które są w czymś dobre, a z innymi rzeczami radzą sobie gorzej. Jeśli wiesz, że ktoś ma talent do elementów wizualnych, może przygotować prezentacje, a osoba, która świetnie wyszukuje informacje, może zająć się szukaniem źródeł i przydatnych tekstów. Wydając zadania, nie kieruj się tym, jak sam sądzisz, ale tym, co mówią Ci osoby w twojej grupie. I bardzo ważne, jako lider nie zostawiaj sobie najłatwiejszych części do zrobienia. Jeśli jesteś w czymś dobry, zajmij się tym, nawet jeśli uważasz, że zajmie Ci to najwięcej pracy ze wszystkich osób w grupie. Zależy Ci w końcu na porządnym wykonaniu, a nie na nienarobieniu się.
Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę
Jeśli nie przypilnujesz pracy i jej tempa, może się okazać, że wszystko będzie dopinane na ostatnią chwilę, a niektóre osoby w ogóle zaczną swoją część wieczorem poprzedzającym oddanie projektu. Gdy jesteś liderem, to Ty odpowiadasz za to, jak idzie praca, co jest zrobione i co jeszcze zostało. Nie oczekuj więc, że wszyscy sami się ogarną i zorganizują albo że każdy będzie działał w swoim zakresie. Na pewno się tak nie stanie, zwłaszcza jeśli stawiasz przyjaźnie i znajomości ponad dokładnym wykonaniem swojej pracy. Jeśli ktoś nie wywiązuje się z obowiązków, to nie bój się zwrócić mu uwagi, nawet jeśli będzie na Ciebie potem wściekły albo wasza przyjaźń ulegnie pogorszeniu.