Przerwy to obowiązkowy element każdej pracy, ale nawet w budowaniu relacji z drugą osobą mogą być nam one potrzebne.
Jednak wiele osób rezygnuje z nich, nawet jeśli czują, że nie mogą już dłużej sobie poradzić. Masz prawo do przerw i nikt nie może powiedzieć Ci, że na nie nie zasługujesz albo jeszcze nie jesteś na niewystarczające dobra. Przerwa to nie nagroda, to obowiązkowy element w dążeniu po nią.
Nie czuj wyrzutów sumienia, przez to że chcesz zrobić sobie przerwę od pracy
Wiele osób, kiedy potrzebują przerwy od relacji albo od pracy, zaczynają czuć wyrzuty sumienia i obwiniać się za to. Przerwa jest nam potrzebna, chociażby po to, żeby się odrobinę zregenerować, bez względu na to, czy chodzi o fizyczne, czy psychiczne jej aspekt.
Jeśli czujesz, że przerwa jest niezbędna, to po prostu ją sobie przeznacz. Jeśli druga osoba nie będzie w stanie zrozumieć tego, że już sobie nie radzisz i potrzebujesz oddechu, to znaczy, że w ogóle nie interesuje jej twoje stanowisko. Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie doszłaś wystarczająco daleko, żeby zasłużyć na przerwę albo odrobinę relaksu. Każdy z nas tego potrzebuje, bez względu na to, gdzie zaczął i gdzie planujesz skończyć.
Nie bój się mówić o swoich potrzebach w pracy
Potrzeba przerwy nie bierze się znikąd. Przeważnie jest to proszenie twojego organizmu o to, żebyś na chwilę zwolniła i poświęciła mu czas. W tym wypadku ważne jest jednak, żeby faktycznie była to potrzeba, a nie zachcianka, a to bardzo ciężko odróżnić, zwłaszcza jeśli nie potrafimy wsłuchać się w swoje ciało. Jeśli jednak jesteś pewna, że taka forma odpoczynku sprawdzi się u Ciebie, to poinformuj o tym osobę, której to dotyczy.
Nie czuj jednak potrzeby tłumaczenia się, ani szukania dla siebie wymówek Powiedz, czego potrzebujesz i czego w związku z tym oczekujesz. Druga osoba powinna Cię zrozumieć, a jeśli tego nie zrobi to, najprawdopodobniej chce Cię tylko wyzyskać.
Potrzeba przerwy a przyznanie się do tego przed szefem w firmie
To, że ktoś zrozumie, że potrzebujesz przerwy, nie jest równoznaczne z tym, że ją dostaniesz, zwłaszcza w przypadku pracy. Jeśli masz pewne obowiązki i nie jesteś w stanie się z nich wywiązać w określonym z góry czasie, to może oznaczać, że najbezpieczniejsze dla Ciebie będzie zmienienie miejsca zatrudnienia.
Pamiętaj, że zdrowie i komfort psychiczny są ważniejsze, niż wysoka pensja. Jeśli jednak nie jesteś sobie w stanie pozwolić na rzucenie pracy i znalezienie lepszej, to wykorzystaj tyle swojego wolnego czasu, ile jesteś w stanie na regenerację.
Poświęcić tyle, ile możesz swojemu ciału i skup się na tym, żeby to ono czuło się dobrze w obecnej sytuacji. Więcej artykułów dotyczących zdrowych proporcji między życiem prywatnym a pracą znajdziesz w serwisie https://www.popieram.pl/.