Choć osiągnięcie pracy w szpitalu jako lekarz wiąże się z długimi, specjalistycznymi studiami na kierunkach medycznych – ratownik medyczny wcale nie musi ukończyć wyższej szkoły medycznej, aby aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu ośrodków szpitalnych.
Ratownicy medyczni specjalizują się głównie w pierwszym kontakcie z pacjentami szpitali, tj. udzielaniu pierwszej pomocy, zabezpieczaniu poszkodowanych w rozmaitych wypadkach, aż w końcu z dostarczeniem chorych na poszczególne bloki szpitalne. Zdarza się jednak, że praca ratownika medycznego jest o wiele bardziej stresująca niż praca lekarza. Bardzo często to ratownicy medyczni podejmują bezprecedensową walkę o życie ofiar wypadków jeszcze zanim zostaną dowiezieni na szpitalne oddziały ratunkowe karetką.
Jakie studia musi skończyć ratownik medyczny?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta – żadne. Aby zostać ratownikiem medycznym nie trzeba ukończyć specjalistycznych kierunków medycznych. Nie jest jednak tak, że ratownikiem medycznym może zostać każdy. Aby podjąć się pracy na tym bohaterskim stanowisku należy ukończyć kurs ratownictwa medycznego.
Nie wymaga ono tyle czasu, co studia dyplomowe. Choć ratownictwo medyczne to bardzo odpowiedzialne zadanie wymagające stalowych nerwów i niesamowitej pewności siebie, kurs na ratownika medycznego przebiega stosunkowo szybko. Ratownicy medyczni to niezwykle szanowana grupa zawodowa.
Tej szlachetnej posady nie stanowi jednak ukończony kurs pierwszej pomocy. Zawód ten wymaga specjalistycznej wiedzy, którą można kompleksowo nabyć na krótkich kursach dostępnych w wielu szkołach – również policealnych.
Więcej interesujących artykułów o różnych pracach znajdziesz w portalu https://karierapraca.pl/.
Zarobki ratowników medycznych
Ratownicy medyczni – mimo spełniania niesamowicie ważnej społecznie funkcji – zarabiają podobnie do nauczycieli. Tak czy owak, praca ta wynika z zamiłowania do niesienia pomocy i wiąże się z ogromnym poświęceniem. Ratownicy medyczni nie muszą ograniczać jednak swoich zarobków do pracy w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Ratownicy medyczni są pożądani na rozmaitych imprezach masowych takich jak np. wydarzenia sportowe czy koncerty i bardzo często mogą „na boku” dorobić całkiem sporo – absolutnie legalnie i zgodnie z prawem.