CV bardzo często przesądza o tym, czy zespół rekrutacyjny zwróci na nas uwagę. W naszym krótkim życiorysie mamy ograniczone szanse na zrobienie na kimś piorunującego wrażenia, dlatego bardzo ważna jest jego estetyka.
Jeśli nie przyciągnie ono niczyjego oka, a zgłoszeń zostanie nadesłane mnóstwo, stracimy swoją szansę na dostanie wymarzonej pracy, a do tego czas, który poświęciliśmy na daną rekrutację.
Spisz doświadczenie pasująca do stanowiska
Jeśli pracowałeś w wielu miejscach i swoje doświadczenie musiałbyś spisywać na czterech kartkach A4, nie ma sensu umieszczać wszystkiego w każdym CV. Zastanów się, jaką pracę chcesz obecnie zdobyć. Jeśli rozpatrujesz kilka różnych branży, przygotuj dla siebie odpowiednią ilość życiorysów. W każdym z nich uwzględnij tylko i wyłącznie te zajęcia, które pasują do określonej pracy, którą chcesz dostać. W ten sposób twoje CV będzie w miarę krótkie, a więc szybko się je przeczyta, a do tego nie pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że nigdzie nie zostajesz na dłużej albo że nie możesz znaleźć dla siebie stałego miejsca.
Unikaj używania przeciętnych schematów w swoim CV
Czy zdarzyło Ci się choć raz w zainteresowaniach wpisać podróże i fotografię, zupełnie bez rozwinięcia i niekoniecznie z pokryciem w rzeczywistości? Tak wygląda co drugie CV. I o ile zainteresowania niekoniecznie są dla naszego pracodawcy szczególnie istotne, to podobne sformułowania możemy znaleźć w każdej innej rubryce w życiorysie, szczególnie w umiejętnościach.
Im lepiej opiszesz, co potrafisz, tym większe zrobisz wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jeśli za to wpasujesz się w ogólnie przyjęty schemat, zgubisz się w tłumie i możesz w nim przepaść, tym samym tracąc szansę na pracę.
Pamiętaj, że CV to nie wszystko co może się przydać w procesie rekrutacyjnym, warto też wiedzieć jak napisać dobry list motywacyjny. Nadesłanie pełnego dokumentu (życiorys + LM) rekrutrowi, zdecydowanie zwiększa szanse na zdobycie oczekiwanej pracy.
Dokładnie opisz swoje umiejętności
Nigdy nie posługuj się enigmatycznym hasłami, takimi jak umiejętność obsługi komputera czy biegła obsługa programów magazynowych. Te zagadnienia są bardzo szerokie i możemy je doprecyzować. Nawet jeśli poznałeś wszystko na temat komputerów, od ich budowy, poprzez użytkowanie, aż po naprawianie, to i tak możesz uściślić, co dokładnie robisz, żeby wpisywało się to w wizję stanowiska, na które aplikujesz.
Dzięki temu pokażesz swojemu potencjalnemu pracodawcy, że traktujesz aplikację w stu procentach poważnie i wiesz, z czym nadprogramowym może wiązać się wykonywanie twoich przyszłych obowiązków.